Heli Castrén -apuraha eläinten kaltoinkohtelua sosiaalityössä tutkivaan tutkimukseen

6.7.2026

SEY on myöntänyt Heli Castrén -apurahan väitöskirjatutkija Vilja Vähä-Ahon tutkimukseen, joka käsittelee eläinten kaltoinkohtelua lasten, nuorten ja perheiden kanssa tehtävässä sosiaalityössä kohdattavana kysymyksenä.

Vähä-Ahon tutkimus pohjautuu havaintoon, jonka mukaan eläinten kaltoinkohteluun liittyviä tilanteita kohdataan sosiaalialalla säännöllisesti, mutta ilmiön tunnistamisessa ja siihen puuttumisessa on puutteita. Tällä taas on suoria vaikutuksia sekä ihmisten että eläinten hyvinvointiin.

– Ihmisten ja eläinten hyvinvointiin liittyvät kysymykset ovat vahvasti yhteydessä toisiinsa. Esimerkiksi eläinten huono kohtelu kietoutuu usein yhteen ihmisten psykososiaalisten ongelmien, kuten taloudellisten vaikeuksien, mielenterveysongelmien ja lähisuhdeväkivallan kanssa. Sosiaalialalla kohdataan eläinten kaltoinkohtelua säännöllisesti, mutta ilmiötä ei aina tunnisteta, eikä kaltoinkohteluun puututa riittävän systemaattisesti, Vähä-Aho kertoo.

SEYn myöntämä apuraha mahdollistaa väitöskirjan yhden osatutkimuksen kirjoittamisen, joka tarkastelee sosiaalialan ammattilaisten työskentelyä ja toimintatapoja eläinsuojelullisiin kysymyksiin liittyvissä tilanteissa lasten, nuorten ja perheiden palveluissa.

– Tutkimustietoa voidaan käyttää sosiaalialan käytäntöjen kehittämisessä eläimet paremmin huomioiviksi sekä sosiaalitoimen ja eläinsuojelun yhteistyörakenteiden vahvistamisessa. Sosiaalialan ammattilaisilla on eläinten kaltoinkohtelun torjumisessa ja ennaltaehkäisyssä keskeinen rooli, jota ei ole aina tunnistettu. Tätä näkökulmaa haluan tehdä tutkimuksellani näkyväksi, Vähä-Aho lisää.

SEY pitää tutkimustyön tukemista tärkeänä. SEYlle tulee vuosittain lukuisia yhteydenottoja, joissa eläinten kaltoinkohtelun taustalla on ihmisten vaikeita elämäntilanteita ja eriasteista huono-osaisuuden kasautumista. Suomessa aihetta ei ole aiemmin tutkittu sosiaalityön näkökulmasta.

Heli Castrén -apuraha

Heli Castrén oli suomalaisen eläintutkimuksen uranuurtaja. Castrén väitteli ensimmäisenä Suomessa kotieläinten käyttäytymistieteestä. Hänen vuonna 1993 valmistunut väitöskirjansa käsitteli sikoja: emakon hormonitoimintaa ja pesänrakennusta sekä imetykseen liittyvää emakon ja pikkuporsaiden vuorovaikutusta.

Myöhemmin Castrén keskittyi pikkuvasikoiden hyvinvoinnin ja käyttäytymisen tutkimiseen. Castrén keräsi aiheen ympärille poikkitieteellisen, yli tiedekunta- ja ministerirajojen ulottuvan tutkimusryhmän.

Castrén teki aktiivisesti myös eläinsuojelutyötä. Hän oli SEYn hallituksen jäsen vuosina 1989–1995, ja vuodesta 1991 lähtien hän toimi hallituksen varapuheenjohtajana. Castrén kuoli 1996.

Jaa sivu
Skip to content