Valtio maksaa korvauksia lintuinfluenssan takia lopetettavista eläimistä turkistarhoilla – SEY tutkii, onko lain edellyttämä haittaeläinten torjunta jätetty tekemättä

17.8.2023


Lintuinfluenssa leviää nyt suomalaisilla turkistarhoilla. Turkiseläimet ovat sairastuneet lintuinfluenssaan, koska joillakin tarhoilla linnut pääsevät kosketuksiin eläinten rehujen kanssa. Epidemiariski oli ennalta tiedossa, ja lainsäädäntö määrää tarhojen haittaeläintorjunnasta. SEY selvittää, ovatko turkistarhat laiminlyöneet haittaeläintorjunnan, ja maksaako valtio korvauksia torjunnan laiminlyöneille tarhaajille.

Viimeisimmän tiedon mukaan lintuinfluenssaa on tavattu jo 24 suomalaisella turkistarhalla. Riski laajaan epidemiaan oli tiedossa ennalta, sillä jo viime vuonna lintuinfluenssa on levinnyt espanjalaisella minkkitarhalla. Lisäksi tämän vuoden keväällä ilmestyi Ruokaviraston raportti, jossa todetaan, että seuraavat pandemiat voivat kehittyä juuri turkistarhoilla.


Lue koko kirjoitus Eläinten ystävän verkkolehdestä.

Jaa sivu
Skip to content