
Kettunauha-keräys käynnistyy tänään
18.8.2022
Mediatiedote 18.8.2022
SEY Suomen eläinsuojelun Kettunauha-keräys käynnistyy tänään 18.8.2022. Keräys on kolmas valtakunnallinen eläinsuojelunauhakampanja, jonka tavoitteena on nostaa keskusteluun ja ratkaista merkittäviä suomalaisia eläinsuojeluongelmia. Tämänvuotinen keräys kerää varoja turkiseläinten kärsimyksen lopettamiseksi.
SEYn tavoitteena on turkistarhauksen lakkauttaminen ja turkisten myynnin kieltäminen Suomessa ja kansainvälisesti, sillä turkistarhoilla eläinten hyvinvointi ei toteudu. Turkistarhoilla eläimet elävät ahtaasti karuissa, verkkopohjaisissa häkeissä, joissa ne kärsivät muun muassa stereotyyppisestä käyttäytymisestä, kannibalismista ja monista sairauksista.
Kettunauhaa kantamalla voi näyttää olevansa turkiseläinten puolella ja osoittaa tukensa turkisalan lakkauttamiseksi. Kampanjan teemana on Eläin ei ole somiste – Kettunauha on.
-Suurin osa turkiseläinten nahoista päätyy somisteiksi, mikä tulee yllätyksenä monelle. Turkiseläinten nahat harvoin pitävät ketään lämpimänä, vaan ne päätyvät pipoihin tupsuiksi tai hupun somisteeksi. Haluamme keräyskampanjallamme tuoda esiin turkistarhauksen eläimille aiheuttaman kärsimyksen ja koko toimialan tarpeettomuuden, sanoo SEY Suomen eläinsuojelun toiminnanjohtaja, eläinlääkäri Kati White.
Kettunauhasta saadut varat käytetään SEYn turkistarhauksen lakkauttamiseen tähtäävään työhön kuluvan vuoden aikana. SEY kampanjoi turkistarhauksen lakkauttamisen puolesta ja kerää yhdessä muiden eläinjärjestöjen kanssa nimiä eurooppalaiseen Fur Free Europe -kansalaisaloitteeseen. SEYn turkistyöhön kuuluvat lisäksi tiedon levittäminen, vaikuttamistyö ja yhteyden pitäminen suoraan päättäjiin.
Kettunauha on myynnissä 18.8.-18.9.2022 kaikissa Ruohonjuuri-myymälöissä ja Ruohonjuuren verkkokaupoissa. Kettunauhan hinta on 4 €. Nauhoja on myynnissä rajattu määrä.
Lisätiedot:
Tutustu Kettunauha-kampanjaan osoitteessa sey.fi/kettunauha
Allekirjoita Eurooppalainen Fur Free Europe -kansalaisaloite osoitteessa furfreeeurope.fi.
Haastattelut:
Kati White
toiminnanjohtaja
050 371 2740
kati.white@sey.fi
kuva: Suvi Ojala / SEY
Sinua saattaa kiinnostaa myös
80 % suomalaisista haluaa tuotanto- ja turkiseläimet pois ahtaista häkeistä ja parsista
Ylivoimainen enemmistö suomalaisista on sitä mieltä, että tuotanto- ja turkiseläinten tulisi päästä liikkumaan päivittäin usean neliömetrin alueella. Suomalaisista 53 % on erittäin ja 27 % melko samaa väittämän kanssa.
Lue lisääKuka eduskuntavaaliehdokkaista kieltäisi turkistarhauksen, entä laajentaisi eläinsuojelupoliisin toimintaa?
Animalian ja SEY Suomen Eläinsuojeluyhdistysten liiton vaalikoneessa kysyttiin mielipiteitä muun muassa turkistarhaukseen, kasvisruuan…
Lue lisääOnko tämä lopultakin turkistarhauksen loppu?
Turkistarhauksen on loputtava, ja meille kelpaa mikä tahansa lain kirjaus, joka päästää alan päiviltä.
Lue lisää